کلینیک آرمان حیات با 20 سال تجربه...با بکارگیری انواع روشهای سم زدایی سرپایی و بستری وبکارگیری کادر مجرب روانشناسی و مددکاری  صدها بیمار را به خود,خانواده و جامعه  باز گردانده ایم لذا با تجربه دودهه فعالیت امیدواریم قدمی هرچند کوچک در انجام رسالت خود برداریم

صفحه‌ی اصلی

مشاوره

پیشگیری و درمان

مراحل درمان

سم زدایی

مواد اعتیاد آور

درباره ما

تماس با ما

چگونه بهترین مرکز تخصصی درمان را انتخاب کنیم؟

هدف ما از درمان افزایش کیفیت زندگی بیمار می باشد

images/iacf11.jpg
 

مشاوره با کارشناسان ما...

کارشناسان ما , مجرب روانشناسی و مددکاری صدها بیمار را به خود,خانواده و جامعه باز گردانده است .

از ساعت ۹ الی۱۳

 تلفن: ۹۰۹۹۰۷۲۸۷۳ 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید...

   

هروئین


هروئین یکی از مواد غیر قانونی است که از خانواده افیون‌ها یا اپیوئیدها (شامل تریاک، مرفین، کدئین و سایر داروهای افیونی) می‌باشد که قوی‌تر از همه آن‌ها بوده و سریع‌تر نیز عمل می‌کند.
بیشتر

شیشه


متیل آمفتامین، که در بازار سیاه بنام شیشه (به انگلیسی: crystal) معروف است، نام یک ماده محرک است. این ماده محرک اعصاب است.مت‌آمفتامین با تأثیر مستقیم بر مکانیسم‌های...
بیشتر

ماری جوانا


انواع ترکیبات ماری‌جوانا و حشیش از برگ‌، ساقه‌، دانه و یا گل‌های خشک گیاه شاه‌دانه و یا کانابیس به دست می‌آیند و به رنگ‌های سبز‌، قهوه‌ای‌، خاکستری و یا ترکیبی از آن‌ها دیده می‌شوند‌.
بیشتر

کوکائین


کوکائین، پودری سفید، نرم، شفاف، کریستالی و با طعم تلخ است که از برگ‌های بوته گیاهی به‌نام “اریتروکسیلون کوکا” که از گیاهان بومی آمریکای جنوبی است استخراج می‌شود.
بیشتر

آیا شما و عزیزانتان نیز به دنبال درمان اعتیاد هستید؟


راههای مختلفی را امتحان کرده و دوباره گرفتار شده اید؟ اعتیاد یک بیماری قابل درمان است اما در درمان آن آگاهی و شناخت بیمار و خانواده نسبت به ...
بیشتر

گل همان ماری جوانا است؟؟؟


بله، گل همان ماری جوانای تغییر یافته قسمت های مختلف گیاه شاهدانه است و علت انتخاب اسم جدید ، ایجاد وسوسه بیشتر برای جلب توجه جوان هاست...
بیشتر

چگونگی برخورد با فردی که درگیرسوء مصرف مواد مخدر یا محرک است


مشاور با دریافت اطلاعاتی از فرد و زندگی او، شما را راهنمایی می کند که چگونه دوستانه با عزیزتان وارد ...
بیشتر

هیچ درمانی اجباری نیست!


و گرفتن آزمایش از بیمار به معنای بی اعتمادی به او نیست. تست و آزمایش از آنجاییکه اعتیاد به موادمخدر و محرک را یک بیماری و ترک اعتیاد را درمان اعتیاد در نظر می گیریم‌ ...
بیشتر

سیگار

طبق تحقیقات، استعمال هر نخ سیگار، عمر فرد سیگاری را ۱۱ دقیقه کاهش می دهد. دانشمندان همچنین معتقدند، سن افراد سیگاری در مقایسه با افراد عادی، به طور میانگین ۱۴ سال کمتر است. استعمال سیگار (یا بهتر است بگوییم تنباکو)، دروازه ای برای ورود به عرصه استعمال مواد مخدر است. بسیاری از افراد سیگاری، پس از آلوده شدن به سیگار، دیگر با استعمالِ صِرفِ این ماده دُخانی حس اقناع و ارضا پیدا نمی کنند و به سوی مصرف مواد مخدر خطرناک تر گرایش می یابند
  ادامه مطلب

  ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
   

  سم زدایی:

  پیش گفتار

  سم زدایی نخستین گام از درمان اعتیاد است گرچه در طی سم زدایی از روشهای متنوع دارویی و غیر دارویی استاده می شود اما کلونیدین (Clonidine)  به عنوان یک داروی قدیمی همچنان جایگاه خودرا در این مرحله از کنترل اعتیاد حفظ کرده است و حتی انتخاب اول است.

  کلونیدین آگونیست  @2) ( آدرنرژیک و در  اصل یک داروی ضد فشار خون است که برای سم زدایی به شکل بستری و سرپایی بکار می رود کلونیدین در دوز های mg 0.6   تا mg 2  در روز البته با کنترل فشار خون بطور جدی !! بسیاری از علائم اتونومیک محرومیت از مواد مخدر را کاهش میدهد هرچند وسوسه خمودگی و رخوت -بیخوابی – بیقراری و درد عضلانی را به خوبی سرکوب نمی کند

  به تمام اموری که در جهت پاک شدن بدن بیمار از مواد انجام می شود سم زدایی می گویند.

  (سم زدایی که در بین عامه مردم به تصفیه یا عوض کردن خون از مواد شهرت دارد اولین مرحله درمان اعتیاد به مواد مخدر است.متاسفانه بسیاری از مردم سم زدایی را معادل ترک اعتیاد می دانند و فکر می کنند با سم زدایی مشکل شخص معتاد برای همیشه حل می شود!)

  انواع سم زدایی:

  کلونیدین: تاثیراتش را از طریق ترکیب با گیرنده های    @2  آدنرژیک در مغز و طناب نخاعی ایجاد می کند مطالعات نشان داده است که سم زدایی سرپایی با کلونیدین تقریبا میزان موفقیت معادلی با سم زدایی با دوز کم شونده متادون دارد . در بیماران بستری با کلونیدین سم زدایی سریعتری نسبت به متادون گاها ایجاد می کند. در آمار تحقیقاتی 2 روش سم زدایی کلونیدین( به همراه ناپروکسان)  ,و سم زدایی با Bup (بوپرونورفین)به همراه مسکن کتورلاک مقایسه شدند توفیق سم زدایی با بوپرونورفین کمتر از کلونیدین بوده است. در مطالعه تحقیقی دیگر 3 روش کلونیدین و بوپرونورفین و کلوتیدین همراه نالتروکسان با هم مقایسه شدند که میزان مانائی در درمان گروه کلونیدین درصد بالایی داشته است.

  کلونیدین دربیمارانیکه دچار کاهش فشار خون هستند یا داروهای ضد فشار خون استفاده می کنند باید با احتیاط مصرف شود موارد احتیاط با کلونیدین به شرح و توجه به نکات ذیل است:

  1. استفاده از ضد افسردگی سه حلقه ای در طی 3 هفته باعث کاهش حساسیت گیرنده های @2 می گردد مورد دیگر حاملگی و تاریخچه ای از سایکوز آریتمی قلبی باید مراقب باشیم کلونیدین باعث قدر تسکین و خواب آلودگی می شود که باید در هنگام مصرف این قرص از رانندگی بویژه در اولین روزها بشدت پرهیز شود. در سم زدایی مواد افیونی طولانی اثر مثل متادون کلونیدین به مدت طولانی تری تجویز می شود و به همان نسبت با مواد ضعیف تر مثل تریاک و مشتقات آن زمان کمتر.

   در موضوع کلونیدین و مزایای آن باید همیشه اول اثر ضد فشار خونی آن مد نظر باشد که بسیار خطرناک است .

  1. چون اثرات بی خوابی دردهای عضلانی یا تهوع و بیقراری را نمی تواند سرکوب کند از سایر داروهای کمکی مانند دفین هیدرامین آمی تریپ تیلین – ضد التهاب های غیر استروئیدی و حتی و حتی با احتیاط بنزودیازپین ها استفاده کرد. اثرات کلونیدین بعد از حدود نیم ساعت به دنبال خوردن آن ظاهر میشود و در طی 2 یا 3 ساعت به حداکثر می رسد کلونیدین علائم اتونومیک ناشی از فعالیت لوکوس سرلوس در مغز را مهار می کند و بنابراین نشانه های محرومیت ماده مخدر مانند ( اشک ریزش – آبریزش بینی – تعریق و تهوع استفراغ – کرامپ های شکمی و اسهال را کاهش می دهد.

  کلونیدین بر روی بیخوابی درد عضلانی یا بیقراری اثری ندارد و یا بشدت کم است و برروی وسوسه هم تاثیری ندارد لذا بعد از سم زدایی در پیشگیری از عود جایگاه چندانی ندارد.

  سم زدایی سخت یا همان ترک یابویی!!!

  اگر فرد معتاد به مدت حداقل 8 روز مواد مخدر و جایگزین های آن را مصرف نکند. بدون هیچگونه دارویی بعد از تمام شدن علائم خماری که در بسیاری از موارد سخت و طاقت فرساست خود بخود پاک شده و پس از آن دیگر خمار نخواهد شد! شاید این ساده ترین و در عین حال پر دردسرترین نوع سم زدایی باشد! به این سم زدایی در اصطلاح ترک یابویی گفته می شود! این نوع سم زدایی در کمپ ها انجام می شود و قبلا نظایر آن را در فیلم ها زیاد دیده ایم  که با بستن شخص به تخت همراه بود!

  برای مواد اعتیاد آور فقط در کمپ های گاها قانونی و غیر قانونی انجام می شود که آنهم در صورت وجود نظارت پزشک معالج و آگاه می توان از داروهای کمکی و از مجموعه داروهای از قبیل  (کلونیدین – ضد تشنج وضد تهوع – ضد درد غیر استروئیدی و بیخوابی ) استفاده می شود تا به دفع علائم آزار دهنده و حتی مرگ پیشگیری کرد.

  سم زدایی سرپایی : با داروهای آگونیست مطلق و نسبی در پروسه زمانی 6 ماه یا بیشتر و با پیگیریهای روزانه – هفتگی و ماهیانه قابل انجام است و در دوره سم زدایی از تمامی داروهای مجاز و روشهای بهبودی از قبیل همراهی با روانپزشک – روانشناس خانواده و آموزشهای علمی مناسب رفتاری و سایر علوم یاری جست.

  سم زدایی با کلونیدین بصورت سرپایی:

  در این نوع سم زدایی بیمار مصرف مواد را قطع کرده و علائم خماری با استفاده از داروهای مختلف که توسط پزشک تجویز می شود کم می شود. داروی اصلی که برای این نوع سم زدایی استفاده می شود کلونیدین است. این نوع سم زدایی برای مصارف کم و سبک مواد و بیشتر بر اساس تمایل بیمار توسط پزشک دوره دیده و با تجربه مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از سم زدایی یابویی این نوع سم زدایی از نظر سختی و پر دردسر بودن در مرتبه دوم قرار دارد!

  سم زدایی سرپایی با داروهای آگونیست مانند متادون و بوپرنورفین:

  در این روش متادون یا بوپرکسین به بیمار تجویز شده و طبق یک برنامه مشخص مقدار آن کم شده و قطع می شود. با کم کردن مقدار دارو علائم بسیار خفیف خماری ظاهر شده و سپس قطع می شود. استفاده از این داروها حتما نیاز به تجربه و آموزش در دوره های تخصصی دارد. در صورت استفاده خودسرانه از این داروها خطر عوارض جبران ناپذیر مانند مرگ، بیمار را بشدت تهدید می کند! این روش سم زدایی همچنانکه گفته شد اگر توسط پزشک با تجربه و دوره دیده انجام شود مورد قبول ترین روش سم زدایی توسط بیماران محسوب می شود و در صد موفقیت زیادی دارد.

  سم زدایی سریع بصورت بستری یا RD:

  در این نوع سم زدایی بیمار به مدت حداقل چهار روز در مرکز بستری یا بیمارستان بستری شده و با استفاده از دارو به تدریج از مواد پاک می شود. در این روش از داروهای آنتاگونیست مانند نالوکسان و نالتروکسان نیز استفاده می شود که روند دفع مورفین از بدن را سریعتر می کنند. در این نوع سم زدایی مانند سایر روشها علایم ترک خفیف تا متوسط را تجربه می کند ولی با توجه به اینکه تحت نظر است این علایم توسط تیم پزشکی درمان می شوند.

  سم زدایی فوق سریع یک روزه بصورت بستری یاUROD:

  زیر بیهوشی و سم زدایی با کلونیدین همراه با نالتروکسان تنها برای مواد مخدر ( افیونی ) صادق است که UROD زیر بیهوشی با دوز بالایی از نالوکسان به بیمار انفوزیون می گردد و به این ترتیب نالوکسان بسیار سریع تعداد و میزان حساسیت گیرنده های اوپیوئیدی را به وضعیت طبیعی بر میگرداند و بیمار بعد از اینکه به هوش آمد تا 24 الی 48 ساعت  فقط ممکن است علائم خفیفی از محرومیت را داشته باشد و سپس عنوان درمان نگهدارنده برای آنان نالتروکسان آنهم با دستور و روش خاص تجویز می شود ولی عود بیماری اعتیاد در این شیوه بالاست چراکه مشکل روان بیمار حل نشده است و نیز دردها و ناراحتی های ترک به مرور تظاهر می کند و حتما باید از درمانهای نگهدارنده درداروئی و بخصوص غیر داروئی استفاده کرد.

   مکانیسم سم زدایی:

  جالب است بدانید که در تمامی روش های سم زدایی یک اتفاق مشترک می افتد.  با عدم مصرف مواد توسط شخص مورفین موجود در بدن به تدریج از سطح سلولها جدا شده و وارد  خون می شود با گذشتن خون از داخل کبد مورفین تجزیه شده و از طریق ادرار و مدفوع خارج می شود. تنها تفاوت روشهای سم زدایی داروهایی، است که در این روش ها مورد مصرف قرار می گیرد.
  مشاوره      پیشگیری و درمان       مراحل درمان       درباره ما     

  نوشتن دیدگاه


  تصویر امنیتی
  تصویر امنیتی جدید

  سم زدایی و مکانیسم آن :
  به تمام اموری که در جهت پاک شدن بدن بیمار از مواد انجام می شود سم زدایی می گویند.(سم زدایی که در بین عامه مردم به تصفیه یا عوض کردن خون از مواد شهرت دارد اولین مرحله درمان اعتیاد به مواد مخدر است.”
  آزمایشات مواد مخدر :
  با به کارگیری کیت های تشخیصی میتوان نتیجه آن کمتر از 5 دقیقه بدست می آید .هرچند که این روش دقت بالایی در میزان ونوع مصرف را نشان نمیدهد اما برای هر گروه ماده مخدر جداگانه کیتی وجود دارد... ”
  علائم و نشانه های فیزیکی و جسمی سوءمصرف مواد :
  اعتیاد حالت سرخوشی مزمنی است که بدنبال مصرف مواد مخدر طبیعی یا صنعتی ایجاد شده به نحوی که باعث اختلال عملکرد فردی و اجتماعی فرد می شود”
  مشاوره
  مشاوره غیرحضوری در زمینه ی اعتیاد امکان پاسخگویی سریعتر به سوالات مراجعان را فراهم می کند.... برای ادامه کلیک کنید
  پیشگیری و درماناعتیاد به مواد مخدر و محرک موجب ضعف در عملکرد تحصیلی و شغلی فرد، کاهش کیفیت زندگی، مشکلات فرهنگی و اجتماعی، و بویژه اختلال در...برای ادامه کلیک کنید
  مراحل درمان
  مراجعه حضوری--روش كم كردن تدریجی ماده مخدر--در این روش بیمار معتاد می تواند با یك برنامه ریزی....برای ادامه کلیک کنید